Makedonya Mit Üniversitesi KAMPÜSTE YAŞAM

MAKEDONYA MİT ÜNİVERSİTESİ KAMPÜSTE YAŞAM
Üniversitenin eğitim öğretimi kadar kampüsü de öğrenciler için son derece önemlidir. Üniversite kampüsü öğrencilerin günlük hayatla ilgili tüm ihtiyaçlarını giderme imkânı sunmalıdır. Kampüs üniversite hayatının ayrılmaz bir parçasıdır. Kampüs öğrencilerin sosyal kültürel faaliyetlerini geliştirebilecekleri için her türlü imkânı sağlamalı öğrenci kulüpleri ile dünyanın farklı bölgelerinden gelmiş olan öğrencileri birbiriyle kaynaştırmalıdır. Makedonya Mit Üniversitesi kampüsünde, gösteri merkezinden spor merkezine, sağlık merkezinden markete, sinema salonundan spor alanlarına ve öğrenci kulüplerine kadar her türlü imkân sağlanmaktadır. Ülkemizdeki dershane, üniversite harç ve masrafları Makedonya’daki yaşam ve eğitim masraflarının çokça üzerindedir. Bu sebeple her yıl binlerce öğrenci ve veli tarafından Makedonya üniversiteleri tercih edilmektedir.

Ders aralarında öğrencilerin nefes alacakları yeşil alanların olması öğrencilerin kendilerini zinde ve dinlenmiş hissetmeleri için de çok önemlidir. Her üniversitede olduğu gibi Makedonya Mit Üniversitesi’nin kampüsü içinde kendine ait yurtlar bulunmaktadır. Ancak Makedonya’daki üniversitelerin birçoğunda yurt imkânları yeterli değildir. Bu sebeple öğrenciler genel olarak ev tutmayı tercih ederler.  Öğrenciler için uygun 3 + 1 dairelerin kirası, ortalama 250 ile € 350 arası yani yaklaşık 500 – 600 liradır. Üniversitenin kampüsü içerisinde yeterli kafe ve restoranlar olmakla birlikte ülkenin her yerinde Türk lokantaları ve kafeteryaları mevcuttur. Avrupa’daki ve Türkiye’deki fiyatlara oranla Makedonya’da yaşam oldukça ucuzdur. Standart yaşamı olan bir öğrenci için Makedonya’da yaşam ve barınma için aylık ortalama 350-400 €  yeterli olabilmektedir. Tabi öğrenci kampüs içindeki yurtları tercih ederse bu fiyat daha da düşmektedir. Ancak evde kalan bir öğrencinin ulaşım ücreti de ülkede nüfus yoğunluğu olmadığından gayet makul düzeydedir. Kampüste yaşamın her zaman daha fazla artısı vardır. Çünkü pek çok çevre edinebilirsiniz, İngilizce ve ana dilinizin yanı sıra Bulgarcayı da rahatlıkla öğrenebilirsiniz, ulaşım masraflarından kurtulabilir, öğrenci kantinlerinden daha uygun fiyata beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilir, öğrenci kulüpleri aktivitelerine katılabilirsiniz. Üniversite okumak tüm bu imkanlardan faydalanarak kendini geliştirmeyi ve vizyon sahibi olmayı gerektirir.

 Ülkenin %25 inin Türk olmasından dolayı Türkiye’den giden öğrenciler Makedonya’da yaşamakta zorlanmamaktadır. Kampüste yaşamın önemli olmasının sebeplerinden biri de farklı kültürleri farklı dilleri ancak kampüs içindeki sosyal yaşam sayesinde öğrenebiliriz. Üniversite bünyesindeki Öğrenci kulüplerine katılıp eğlenerek kendinizi geliştirebilir, sosyalleşebilirsiniz. Bunun yanı sıra Makedonya’da eğitime başlamadan önce yapacağınız sağlık sigortasıyla üniversite içindeki sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Sağlık sigortanız olmaması takdirde makul bir fiyat karşılığında tedavi görebilirsiniz. Spor salonları da bedensel gelişiminize katkı sağlayabileceği gibi derslerin stresini atmanıza katkı sağlayacaktır. Üsküp merkeze yakın olması sebebiyle Makedonya Mit Üniversitesi her türlü kişisel ihtiyacınızı kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Gerek kampüsteki yaşamıyla gerek sosyal, kültürel olanakları ile gerekse eğitimi ile Makedonya Mit Üniversitesi dünyadaki en ucuz ve kaliteli eğitim olanakları sunmaktadır.